+(212) 221 59 01
+(212) 221 59 01
uzaymakina
info@uzaymakina.com.tr
 

Blog Post

37 Yıllık Tecrübesi İle Uzay Makina İşinin Ehli

37 Yıllık Tecrübesi İle Uzay Makina İşinin Ehli

 • Bizlere firmanızı tanıtabilir misiniz?

37 Yıllık Tecrübesi İle Uzay Makina İşinin Ehli. 1978 yılında ELBE kardeşler tarafından kurulmuştur. Şu an Aignep, Bonesi, HTP soket ve sensörlerin, Beta bobinler, FG Line solenoidlerin, Cy-Pag kalem silindirlerin, Fimet manometrelerin, Chiavette silindir bağlantılarının, Nostrali emniyet ve cek valflerinin, DPC şartlandırıcıların, S.A.S. ve ZEC hortumların Türkiye distribütörü olmasının yanı sıra WAIRCOM, MpM  Elettrotec’ten de ithalat yapmaktadır. Elbe seviye şalterleri ve ara ölçü AIGNEP silindirlerin de imalatını yapmakta olup Pnömatik konusunda Türkiye pazarında söz sahibi bir kuruluştur. AKDER kurucu üyelerinden biridir. Derneğin kuruluş aşamasında etkin rol oynamış ve birinci dönem yönetim kurulu başkanlığı yapmıştır.

 • Ağırlıklı olarak hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz? Ürünleriniz hangi alanlarda kullanılıyor?

Tazyikli havanın var olduğu her sektörde biz de varız. Pnömatik kullanmayan hemen hemen hiçbir sektör yok gibi. Yine de aklımıza ilk gelenleri sayalım: Otomotiv, tekstil, gıda, inşaat, otomasyon, matbaa makineleri, deri sanayii, konfeksyon, plastik doğrama makineleri vb.

 • Uzay Makina’ nın uzmanlık alanları nereler? Sunduğunuz çözümler neler?

Pnömatik devre elemanları valfler ve silindirler konusunda fevkalade yüksek stoklarla çalışıyor olup  bu denli geniş ürün yelpazesinde çalışmamıza rağmen yüksek miktarları dahi tek seferde hızlı şekilde karşılayabiliyor olmamız göze batan başlıca niteliklerimizden sadece bir tanesidir.

Pleytli valf isteyen müşterilerimiz için montajını tarafımızdan yapılması ve 1/1 test edilerek sevk edilmesi onlara büyük zaman ve işgücü kazandırmaktadır.

Teknolojinin bize sunduğu elektronik olanaklardan azami derecede yararlanmamıza rağmen yüz yüze ziyaretlerimiz olmazsa olmazlarımız arasındadır. Böylece muhataplarımıza sunduğumuz çözüm vadelerini kısaltmakta ve problemin kendisi ile zaman kaybetmektense problemin olmaması sağlanmaktadır.

 • Pazarın durumunu nasıl görüyorsunuz?

Jeopolitik gerginlikler tabii olarak bizim ihracatımızı negatif yönde etkilemekte… Ancak iç pazarda özellikle de dış satım yapan dostlarımız her geçen gün daha da gelişmekte ve yenileri de her geçen gün portföyümüze eklenmekte… Bu kadar senelik deneyimsel birikimimiz bize pesimist olmamayı bunu yerine şartlara çok çabuk ayak uydurmayı öğretti.

 • Sizce sektörde yapılan yanlışlar ve doğrular nelerdir? Daha iyiye gitmesi için neler yapılabilir?

Fiyat kırarak ve bunun içinde kaliteden ödün vererek rekabet yapanların sürekliliği olamaz veya Doğu malını Batı malı imiş gibi pazarlayanların da…

 • Bunun çözümü olabilir mi?

Konusunda bu kadar senedir bir çözüm bulunamadı. Doğru eğitilebilmesi kişinin arzu ve kapasitesine bağlı. Sizin elinizde 150 Litre olsa bile 1.5 Litre su alma kapasitesi olan bir şişeye ancak 1.5 Litre likit koyabilirsiniz. Fazlasını koymaya kalksanız bile heba olur.

Dediğimiz gibi kişi eğer alçakgönüllükle eksiklerini kabul eder de başarılı duayenlerini taklit ederse başarıya ulaşılabilir…

 • 2015 hedefleriniz nelerdir?

Bizde hedefler asla bitmez. İki kardeş her ne kadar da yaşça ilerliyorsak ta ilk günkü heyecanımızı asla yitirmedik. Esas bizi heyecanlandıran ise bizden sonraki kuşağı da yetiştirebilmiş olmamız. Bayrağı bizden devir almaya hazırlar zaten kademe kademe hazmederek te bunu yapıyorlar.

Ar-Ge çalışmaları kapsamında yepyeni bir ürün imal ettik: Göstergeli Seviye Sensörü 127mm.

Ürünümüzden kısaca bahsetmek isterim:

Yağlama sistemlerinde, günlük hayatta sıvı mekaniği ile çalışan araçlar (yağlama sistemi veya hidrolik kaldıraçlar) veya depolama amaçlı hidrolik tanklarda dolu, boş veya ara seviyeyi göstermesi bakımından seviye sensörleri büyük önem taşımaktadır.

Ürünün temel çalışma prensibi:

Hidrolik tank içerisindeki sıvı seviyesi minimumun altına düştüğünde sensörün bünyesindeki elektrik switch uyarı vermektedir. Elektrik switch’ten alınan elektrik sinyali istenilen şekilde kullanılabilir ve yönlendirilebilir. Göstergeli Seviye Sensörü bünyesindeki elektrik switch’i hidrolik tanktaki sıvı seviyesini kontrol etmekte kullanılabileceği gibi makine bünyesindeki PLC kontrolünde de uyarı mesajı olarak kullanılabilmektedir. Gösterge bünyesindeki elektrik switch’i elektrik iletimine izin vermek veya elektrik iletimini kesmek üzere iki şekilde kullanılmaktadır:

Seviye sıvı göstergesi içindeki switch’in açık olması durumunda (NA): sinyal sürekli açıktır ve tank içerisindeki sıvı minimum seviyeye indiğinde sinyal kesilir.

Göstergedeki switch’in kapalı olması (NK) durumunda ise elektrik sinyali kapalıdır ve tanktaki sıvı minimum seviyeye indiğinde switch sinyal vermeye başlar.

Özellikleri:

Başlıca yağ olmak üzere sıvıların seviye tespitinde kullanılabilmektedir:37 Yıllık Tecrübesi İle Uzay Makina İşinin Ehli

 • Petrol ürünleri
 • Su, atık su, deniz suyu
 • Köpük (sıvı halde)

Teknik Özellikleri:

– Dayanım sıcaklığı : + 20 ile +80°C ‘lik ortam sıcaklıkları arası

– Bağlantı şekli: Standart

– Koruyucu kısmı alüminyumdur.

– Sızdırmazlık grubu Viton’dur.

– Kapaklar ve tüp yüksek kalite sentetik malzemeden üretilmiştir.

– Cıvata ve cıvata grupları çeliktir.

Switch Özellikleri:

– 8W

– 110Volt AC/DC

– 0,25 amper

Koruma Grubu: IP65

Avantajları:

 • Sürekli ve kolay bir izleme
 • Sızdırmaz bir dizayn
 • Uluslarası normda standart bağlantı
 • Birçok farklı akışkanda çalışma imkânı
 • Yüksek sıcaklık dayanımı
 • Uzun ömür

Konusun en iyileri tarafından tasarlanmış Web sayfamızın da yenilenmiş olarak tüm dostlarımızın beğenisine sunulacak veya bu dergi yayınlandığında belki de hayata geçmiş olacak.

Gerek ithal gerekse de imal ürün gamımıza yenileri de eklenecek v.b.

8-          Eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Dünya olayları o denli süratli değişkenlik gösteriyor ki neyin ne olacağını bilme konusunda öngörülenler çoğunlukla boşa çıkıyor.

Bu sebeplerden dolayı temkinli olmayı hikmetlilik olacağı kanaatindeyiz. Öz kaynak yapısının güçlü olması gerektiğini düşünüyoruz. Aynı zamanda özellikle üretici firmaların tedarikçilerinde seçici olmaları lazım:  Tedarikçisi istikrarlı mı yani kaç senedir pazarın içinde? Bu seneler zarfında gerekli büyümeyi gösterebilmiş mi? Kriz zamanları müşterilerini mağdur mu etmiş yoksa teslimatlar da en ufak bir sıkıntı dahi yaşatmamış mı? Sözünde duruyor mu  yoksa aşırı esnek mi? Sipariş geçildikten sonra takip edilme gereği duyuluyor mu ya yoksa tam termin tarihinde mal stoklarına mı girmiş? Ekip olarak mı çalışma becerileri var mı?  Gibi…

Saygın derginize bize de yer verdiğiniz için teşekkür eder sevinç dolu verimli bir yıl dileriz.

H+P DERGİSİ OCAK-ŞUBAT 2015 SAYISI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts

Uzay Makina Zec Hortumları

Uzay Makina Zec Hortumları Uzay Makina  Zec hortumları Uzay Makina Zec, 1961 yılından bu yana alçak, orta,