+(212) 221 59 01
+(212) 221 59 01
uzaymakina
info@uzaymakina.com.tr
 

Blog Post

Basınç Regülatörü Nedir?

Pnömatik devrelerde sistemin aktifleşmesini sağlayan enerji, hava basıncıdır. Sistemdeki kompresörlerin çevreden emdiği hava, hava tankında basınçlandırılır. Ardından filtre, kurutma, yağlama gibi belirli işlemlerden geçirilerek sistemdeki devre elemanlarına aktarılır. Bu aktarım öncesinde belirli görevlerden birisi de havanın basıncının düşürülmesidir. Bu görevi sistemde basınç regülatörü  üstlenmektedir.

BASINÇ REGÜLATÖRÜ NE İŞE YARAR?

Basınç Regülatörü, temel olarak sistemde kullanılacak havanın yüksek basıncının standart düzeye getirir ve ayarlanabilir bir çalışma basıncına düşürürken basınç miktarındaki olabilecek tüm değişimlere karşın stabil tutar. Pnömatik sistemlerde kullanılan bu regülatörler, genellikle basıncın düşürülmesi konusunda işe yararlar. Fakat, basıncın düşük olduğu durumlarda, yükseltmek için çözüm üretemezler.

BASINÇ REGÜLATÖRÜ ÇALIŞMA PRENSİBİ

Sistemde çalışma basıncı, manometre tarafından gösterilmektedir. Alt kısımdan verilen hava basıncı, üst tarafta bir yay kuvveti ile membran ve valf çubuğu, hava besleme akışını düzenler. Sisteme hava gerektiğinde membran sistemi, hava girişini aktif hale getirir. Sistemdeki hava basıncı yeterli olduğunda hava alınmasını engeller. Fakat ayar vidası yukarıya doğru itildiğinde, sistemdeki aşırı basınç bir delikten tahliye edilir.

BASINÇ REGÜLATÖRÜ ÇEŞİTLERİ

Basınç Regülatörleri, çalışma prensibine göre yay tahrikli ve pilot tahrikli olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Pilot tahrikli regülatörde, yay tahrikli regülatördeki membran üzerine etki eden yay kuvveti yerine, çıkış basıncına bağlı kalarak kendi basıncını oluşturan pilot gazı basıncının kuvveti yer alır. Bunun haricinde, çalışma prensibi yay tahrikli regülatör ile aynıdır. Pilot tahrikli regülatörler; hassasiyetlerinin daha iyi, gaz geçirme kapasitelerinin daha geniş ve giriş-çıkış basınçlarının daha fazla olması nedeniyle daha çok tercih edilmektedirler.

Basınç regülatörü; arıtma sistemleri, gıda sektörü, kimya ve ilaç sanayi, tekstil sanayi, makine mühendisliği, ısıtma ve soğutma sistemleri, petro-kimya sanayi, gemi, yatlar ve fabrikalarda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Kaliteli ve nitelikli işleyiş, hata paylarının minimuma indirilmesi ve verimli bir üretim için, basınç regülatörü seçilirken titiz davranılması gerekmektedir. İlk olarak kaliteli ürün tedarik edildiğine emin olunmalı, ardından doğru ölçümler yapılarak kurulumu gerçekleştirilmelidir.

Uzay Makina, sektördeki 30 yılı aşkın deneyimi ve birikimi ile basınç regülatörü seçiminizden kurulumuna kadar tüm süreçlerinizde yanınızda olmaktadır. Hatasız, sorunsuz ve eksiksiz hizmet için bizimle iletişime geçin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts

Uzay Makina Pnömatik ve Hidrolik Sistemleri

Uzay Makina Pnömatik ve Hidrolik Uzay Makina Pnömatik Uzay Makina Pnömatik sistemlerin elektrikli ve hidrolik sistemlere

Aignep Türkiye

Aignep Türkiye Aignep Türkiye hizmet alanları nelerdir? Aignep Türkiye , İtalyan merkezli Aignep şirketi tarafından onaylı

Aignep Fittings

Aignep Fittings Aignep Fittings, Aignep markasına ait ürün skalası içinde yer alan amiral ürünlerden biridir.

Pnömatik Nedir?

Pnömatik Nedir?  Pnömatik Elemanlar Pnömatik Nedir, Gaz basıncı ile çalışan, hareket eden makine demektir. İlk buhar

Valf Nedir? Valfler Ne işe yarar?

Valf Nedir? Ne işe yarar? Valf Nedir ? Pnömatik Valfler pnömatik gazın geçip geçmemesine izin veren