+(212) 221 59 01
+(212) 221 59 01
uzaymakina
info@uzaymakina.com.tr
 

Blog Yazısı

Çek Valf Nedir?

Çek Valf Çalışma PrensibiGeri dönüşsüz, tek yönlü ve gevşek valf olarak da bilinen çek valf (check valf), akışkan maddeyi yalnızca tek bir yönde geçirebilmeleri açısından diğer valf türlerinden farklıdır. Bu tür bir işlevi, taşma tehlikesinin önlemesinin yanı sıra çeşitli güvenlik uygulamaları için de gereklidir.

ÇEK VALF ÇALIŞMA PRENSİBİ

Valfin içerisinde direnç oluşturması amacıyla bir yay yerleştirilmiştir. Sol tarafında bulunan kapakçıktan verilen akışkan maddenin basıncı sayesinde yayın direncini yenmektedir. Böylece yayın ittiği disk veya kapakçık açılarak maddenin girişine izin verecek ve geçiş sağlanmış olacaktır. Ancak sağ taraftan verildiğinde hem verilen maddenin hem de yayın basıncının ittiği kapakçık, yolu kapatarak geçişe izin vermeyecektir.

ÇEK VALF ÇEŞİTLERİ

Küresel Çek Valf - Uzay MakinaKüresel Çek Valfler: Bu çek valf siteminde,bağlantı noktalarını ayırmak için yuvarlak açıklığı kaplayan bir top kullanır. Akışkan madde içeri girmek istediğinde top ileri itilir. Geri itildiğinde, top yuvarlak deliğe bastırır ve bu da bir conta görevi oluşturur, tüm akışkanın tek yönde akmasına izin verir.

Salınım Çek Valfi: Kullanım alanı çok geniş olan bu valf, topu kontrol eden bir akış yerine, su içeri girildiğinde açılan menteşelerde küçük bir kapı kullanır ve su akışı durduğunda kapanır. Böylece herhangi bir sıvının valf girişinden dışarı akmasına izin vermez.

Çek Valf - Uzay MakinaDisk Çek Valf: Daha karmaşık olan bu çek valf, yay üzerine monte edilmiş bir disk ile çalışır. Akışkan maddenin girişte uyguladığı basınç, yayın gerilmesi ile diski açar. Akış durduğunda yay sıkışır ve disk kapalı konuma döner.

Bölünmüş Disk Çek Valf: Çift plakalı çek valf olarak da bilinen bu valf, orta kısımdan ayrılmış ve akışını düzenlemek için sadece katlanmış bir kapı ile çalışır. Akışkan madde valfe girdiğinde basınç, kapının menteşelerini açar ve akış kesildiğinde  kapı kapanır.

Çek Valf - Uzay MakinaDiyafram Çek Valfler: Maddenin akışını düzenlemek için esnek bir kauçuk mekanizması kullanılır. Madde akışının üst bölgeden uyguladığı basınç,aşağı tarafınkinden daha büyük olduğunda etkinleştirilir. Basınç belirli bir seviyeye geri döndüğünde lastik diyafram geriye doğru bükülür ve kapalı konuma gelir. Bu türden çek valflerin bir avantajı, diyaframı çeşitli uygulamalarda kontrol eden basınç diferansiyelini seçebilme özelliğidir.

Gofret Çek Valfi: Bu tür valfler, akışı düzenlemek için bir salınım, disk kontrolü, bölme veya başka bir mekanizma ile çalışabilir. Gofret çekvalf, küçük flanşlar arasında sığacak küçüklüktedir.

ÇEK VALF  KULLANIM ALANLARI

Isıtma, havalandırma sistemlerinin boru hatlarında, su kondense ve buhar ile çalışan sistemlerin hatlarında, kimyasal ve elektrik santrallerinde, çeşitli sanayi uygulamaları ve gemilerde, yat üretimi gibi birçok sektörde yaygın bir şekilde kullanılan çek valfler; 40 yılı aşkın tecrübesiyle çözüm ortağınız olan “Uzay Makina” tarafından sizin için satışa sunuluyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar

Uzay Makina Pnömatik ve Hidrolik Sistemleri

Uzay Makina Pnömatik ve Hidrolik Uzay Makina Pnömatik Uzay Makina Pnömatik sistemlerin elektrikli ve hidrolik sistemlere

Aignep Türkiye

Aignep Türkiye Aignep Türkiye hizmet alanları nelerdir? Aignep Türkiye , İtalyan merkezli Aignep şirketi tarafından onaylı

Aignep Fittings

Aignep Fittings Aignep Fittings, Aignep markasına ait ürün skalası içinde yer alan amiral ürünlerden biridir.

Pnömatik Nedir?

Pnömatik Nedir?  Pnömatik Elemanlar Pnömatik Nedir, Gaz basıncı ile çalışan, hareket eden makine demektir. İlk buhar

Valf Nedir? Valfler Ne işe yarar?

Valf Nedir? Ne işe yarar? Valf Nedir ? Pnömatik Valfler pnömatik gazın geçip geçmemesine izin veren