+(212) 221 59 01
+(212) 221 59 01
uzaymakina
info@uzaymakina.com.tr
 

Blog Post

Hidropnömatik Sistemler için Geleceğe Yatırım Yapılmalı

Hidropnömatik Sistemler için Geleceğe Yatırım Yapılmalı

Hidropnömatik SistemlerHidropnomatik sistemler delme, kesme vb hareket mekanizmalarında maliyet avantajı sağlamasından ötürü sanayinin hemen hemen her alanında geniş kullanım imkanı buluyor… Bu hareketleri daha hassas, düzgün ve seri olmasını sağlamak amacı ile dizayn edilmiş sistemler olduğu için de tercih edilmesi yerinde…

Hidropnomatik sistemlerin gelişme sebeplerinin başında; pnömatik sistemlerin en büyük dezavantajlarından biri olan ‘havanın sıkışa bilirliği’ nedeniyle düşük ve düzgün hareket elde edilememesi geliyor.  Aynı işi sadece hidrolik sistem ile yapmak işletme maliyetini yükseltmesi yanı sıra hidrolikte yaklaşma strokundan da zaman kaybedileceği için çok daha az mal üretilmesine sebep olabilmekte….

Uzay Makina Yönetim Kurulu Üyesi Nurhan Elbe : ‘’ Hidropnömatik güç birimlerini kullanabileceğimiz o kadar geniş alanlar söz konusu ki . Ayakkabı sektöründen saat ve/veya manometre sektörüne, otomotivden tutun da beyaz eşya, elektrik, elektronik, elektrik sayacı, doğalgaz sayacı imalatı, kalıpçılık  vb..  Kısaca Hidropnömatik Sistemler endüstrinin hemen hemen her alanında kullanılabilmekte . Sıvama, bükme, kenetleme, markalama, çakma, delme, karşı kuvvet oluşturma v.b. işlerde mükemmel sonuçlar vermektedir. Yeter ki çalışma stroku yani yapma stroku derin olmasın. Burada unutulmaması gereken kazandırdığı kuvvet kadar çalışma stroku kaybı söz konusudur.

Elbe: ‘’Endüstriye sağlayacağı yararların bazılarının üzerinde de durmalıyız : İşletme masrafları hidrolik ve mekaniğe nazaran çok daha düşüktür.(Enerji tasarrufu) , Yaklaşma strokunu pnömatik olarak tamamladığından hidroliğe nazaran fevkalade daha süratlidir, bu da adetsel olarak çok daha fazla üretim demektir.3 vardiya bile çalışsalar çok uzun ömürlüdürler, çok sık bakım gerektirmez ,komplike sistemler olmadıklarından dolayı bakım onarımları da oldukça basittir. Bu sistemler çevre dostudurlar ve bulundukları ortamı asla kirletmezler. Dünya çapında bir rekabet söz konusu ise maliyetler açısından ya olmalı ya olmalıdırlar diyebiliriz.’’

Bu saydığımız avantajların işletmelere ,  sanayimize en nihayetinde ekonomimize olumlu yansıyarak, büyük katkı sağlaması için gerek yeni yatırıma gidecek gerekse de yatırımlarını daha yukarılara taşımak isteyen üreticilerin AR- GE ye önem vermesi gerekiyor.

Hidropnömatik Sistemler için Geleceğe Yatırım Yapılmalı -Hidrolik Pnömatik Dünyası Mayıs-Haziran 2015 Sayısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts

Uzay Makina Zec Hortumları

Uzay Makina Zec Hortumları Uzay Makina  Zec hortumları Uzay Makina Zec, 1961 yılından bu yana alçak, orta,