+(212) 221 59 01
+(212) 221 59 01
uzaymakina
info@uzaymakina.com.tr
 

Blog Post

Planlı ve Plansız Bakım Yöntemleri Nelerdir?

Bu yazımızda “Planlı  ve Plansız Bakım Yöntemleri nedir? Planlı ve Plansız Bakım Yöntemleri nin çeşitleri nelerdir?” sorularını cevaplayacağız.

PLANSIZ BAKIM YÖNTEMİ NEDİR?

Makine ve ekipmanlar bozulduğunda ya da arıza durumlarında yapılan bakım yöntemidir. Bakım ve onarım çalışmalarının yapılması için arıza durumları beklenir. Arıza durumlarının zamanı belli olmadığından, üretim esnasında çıkması muhtemeldir. Böylece üretimin aksamasına yol açılabildiği gibi makinanın diğer parçalarına da zarar verebilmektedir. Bu yüzden plansız bakım düşüncesinden kaçınmak gerekir. Planlı bir şekilde, üretimin olmadığı zamanlarda bakım-onarım çalışmaları yapılmalı ve üretimde yaşanacak aksaklıklara izin verilmemelidir.

makina bakım yöntemleri

planlı ve plansız bakım yöntemleri

PLANLI BAKIM YÖNTEMİ NEDİR?

Üçe ayrılan “Planlı Bakım Yöntemi”, fabrikalarda makine ve tesislerinin sürekli bir şekilde çalışmasını sağlamak amacıyla yapılacak faaliyetlerin planlanmasıdır.

  • Periyodik Bakım

Bir zaman periyodu belirlenerek planlanmış bakım yöntemidir. Günlük, haftalık, aylık veya altı aylık olabilir. Bu zaman aralıklarının belirlenmesinde, makina ve ekipmanları satan veya kuran firmanın vermiş olduğu bakım ve diğer bilgiler dikkate alınır. Periyoda bağlı kalınarak makine ve ekipmanların tüm donanımları incelenir ve tespit edilen arızalar ile arızaya yol açabilecek tüm ihtimaller değerlendirilerek tedbir alınır. Bu yöntemde, periyodik olarak yapılmış bakımlar sayesinde herhangi bir arıza durumu beklenmez.

makina bakımı

planlı ve plansız bakım yöntemleri

  • Önleyici Bakım (Proaktif Bakım)

Son yıllarda popülerleşen bakım yöntemlerinden biridir. Önleyici bakımın amacı; makine ve ekipmanların arızalarının ortaya çıkarılmasından ziyade başlangıç safhasından itibaren arıza durumunun meydana gelmesini önleyecek yöntemler uygulamaktır. Makine ve ekipmanların tasarımı, yağlama sistemleri ve işletme şartları dikkate alınarak arızaya sebep olabilecek her şey ortadan kaldırılır. Yoğun bir AR-GE çalışması gerektirdiğinden küçük ölçekli işletmelerde kullanılamamakta, AR-GE departmanına sahip büyük ölçekli işletmelerde yaygınlaşmaktadır.

  • Uyarıcı Bakım ( Kestirimci Bakım)

Bu bakım yönteminde işletmelerde bulunan makine ve ekipmanlar belli noktalardan bazı ölçüm cihazları aracılığıyla takibe alınır. Belirli aralıklar ile yapılan ölçüm sonuçları değerlendirmeye alınarak makine ve ekipmanlarda oluşabilecek arızaların önceden tespiti yapılır. Uyarıcı bakımın en önemli faydası; makine ve ekipmanlar çalışır durumdayken arıza kaydını çıkarabildiği için zamansız durma ve gereksiz parça değişimi gibi durumların önüne geçmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts

Uzay Makina Pnömatik ve Hidrolik Sistemleri

Uzay Makina Pnömatik ve Hidrolik Uzay Makina Pnömatik Uzay Makina Pnömatik sistemlerin elektrikli ve hidrolik sistemlere

Aignep Türkiye

Aignep Türkiye Aignep Türkiye hizmet alanları nelerdir? Aignep Türkiye , İtalyan merkezli Aignep şirketi tarafından onaylı

Aignep Fittings

Aignep Fittings Aignep Fittings, Aignep markasına ait ürün skalası içinde yer alan amiral ürünlerden biridir.

Pnömatik Nedir?

Pnömatik Nedir?  Pnömatik Elemanlar Pnömatik Nedir, Gaz basıncı ile çalışan, hareket eden makine demektir. İlk buhar

Valf Nedir? Valfler Ne işe yarar?

Valf Nedir? Ne işe yarar? Valf Nedir ? Pnömatik Valfler pnömatik gazın geçip geçmemesine izin veren