+(212) 221 59 01
+(212) 221 59 01
uzaymakina
info@uzaymakina.com.tr
 

Blog Post

Pnömatik Gripper Nedir

Pnömatik Gripperlar, endüstride bir parçayı taşıma veya sabitleme amacıyla kullanılan mekanik, pnömatik veya elektrikli ekipmanlardır. Geçmişte endüstride insan gücü ile yapılan birçok uygulama günümüzde robotlar veya otomatik hatlar vasıtasıyla yapılmaktadır. Endüstriyel robot ile gerçekleştirilen robot otomasyon projelerinde robotun yapacağı işe yönelik olarak tasarlanan tutucular çeşitli şekillerde olabilir. Tutucuların çalışma prensipleri de yapılacak iş doğrultusunda seçilir. Tutucusu olmadan bir robotun taşıma işlemi yapması mümkün değildir. Taşınacak parçanın robotun ucuna takılan bir tutucu vasıtasıyla kavranması gerekmektedir. Günümüzde en çok kullanılan gripperlar pnömatik olanlardır.

pnomatik-gripper

Pnomatik Gripper

Pnömatik tutucular hemen hemen her endüstride, endüstriyel üretimden temiz oda ortamlarına kadar en yaygın kullanılan pnömatik ürünlerdir. Kompakt, hafif ve yüksek sıkma kuvveti, düşük ağırlık oranı ile yüksek hızlı montaj makinaları ve robotlar için idealdir. Yapısal olarak oldukça basit olan pnömatik tutucuların motor ağırlığı ve sürücüsü olmadığı için daha basit bir şekilde devreye alınabilir. Tutma kuvveti, pnömatik bir regülatör kullanılarak kolayca ayarlanabilir ve hız ayar valfi ile hızlarını kontrol etmek de mümkündür. Tutucular, paralel ve açısal olmak üzere iki ayrı yapıda sınıflandırılır. Tutucu içindeki piston ile çenelerin hareketi sağlanır.

Endüstirde yaygın bir biçimde kullanılan paralel gripperlar ( tutucular ), yapılacak uygun parmaklar ile iş parçası olarak kullanılabilir. Paralel tutucular, parmakları değiştirilmeden birçok parça boyutuna uyum sağlamaktadır. Açısal tutucu çeneler bir açıda herhangi bir kaviste oynatılabilir ve bu çeneler genellikle parça boyutlarının sabit olduğu durumlarda kullanılır. Bazı uygulamalarda robot ucuna takılan aparat birden fazla tutucuyu içeren bir çerçeveden de oluşabilir. Burada, taşınacak parçanın şekli, taşıma hızı, taşınacak parçanın adeti, gibi etkenler devreye girer. Bu tarz robot elleri çok gözlü kalıplarda plastik enjeksiyon uygulamalarında kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts

Uzay Makina Pnömatik ve Hidrolik Sistemleri

Uzay Makina Pnömatik ve Hidrolik Uzay Makina Pnömatik Uzay Makina Pnömatik sistemlerin elektrikli ve hidrolik sistemlere

Aignep Türkiye

Aignep Türkiye Aignep Türkiye hizmet alanları nelerdir? Aignep Türkiye , İtalyan merkezli Aignep şirketi tarafından onaylı

Aignep Fittings

Aignep Fittings Aignep Fittings, Aignep markasına ait ürün skalası içinde yer alan amiral ürünlerden biridir.

Pnömatik Nedir?

Pnömatik Nedir?  Pnömatik Elemanlar Pnömatik Nedir, Gaz basıncı ile çalışan, hareket eden makine demektir. İlk buhar

Valf Nedir? Valfler Ne işe yarar?

Valf Nedir? Ne işe yarar? Valf Nedir ? Pnömatik Valfler pnömatik gazın geçip geçmemesine izin veren