+(212) 221 59 01
+(212) 221 59 01
uzaymakina
info@uzaymakina.com.tr
 

Blog Yazısı

Pnömatik Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Pnömatik, sıkıştırılmış hava gücü ile çalışan silindir, motor ve valflerden oluşan sistemlerin endüstriyel uygulamalarını kapsamaktadır. Bu sistemlerin temel çalışma prensibini, neden sanayilerde kullanıldığını ve kullanıldığı alanları yazımızda inceledik.

Pnömatik Sistemin Temel Çalışma Prensibi Nedir?

Çevreden emdiği havayı kompresörler aracılığıyla sıkıştırarak basınçlandırmak, pnömatik bir sistemin işleyişinde ilk aşamayı oluşturur. İkinci aşamada, hava tankı basınçlandırılmış havayı depo etme görevini üstlenir. Ardından filtre ve kurutulma işleminden geçer. Çünkü basınçlandırılmış havanın içindeki yoğun nem miktarı, silindir ve valf gibi devre elamanlarının aşındırarak ömrünün kısalmasına yol açabileceği gibi sistem içindeki yağlayıcıların kimyasal yapısını da bozmaktadır. Filtreleme işleminden sonra şartlandırıcıya gönderilen hava, burada tekrar filtre edildiği gibi, basınç değeri ve yağlama işlemleri istenilen düzeye getirilir ve sistemdeki devre elemanlarına aktarılır.

Neden Pnömatik?

Elektrikli ve hidrolik sistemlere göre çok daha fazla avantajının olması, pnömatik sistemlere olan ilginin gün geçtikçe artmasına sebep olmuştur. Pnömatik sistemlerin temel enerji kaynağı olan hava, bu avantajların önemli kısmını oluşturmaktadır.  İletimi basit, her yerde olabilen ve basınçlandırıldığında kolayca depo edilebilen bir madde olan hava aynı zamanda yüksek sıcaklık koşullarında olumsuz etkilenmemektedir. Ayrıca hava, elektrikli veya hidrolik sistemlere göre daha güvenli bir çalışma ortamına imkan tanımaktadır. Herhangi bir parlama veya patlama riski olmadığı gibi, sistem aşırı yüke maruz kaldığında otomatik olarak kendini durdurmakta ve yükün azalmasıyla çalışmaya tekrar devam etmektedir.

Çevre bilincinin artmasına paralel olarak endüstriyel şirketler de pnömatik sistemlere doğru geçişi hızlandırmaktadır. Bunun sebebi sistemin temel enerji kaynağı havanın herhangi bir atık bırakmaması, hatlarda kaçak olsa bile sızıntıların çevreyi kirletmemesidir.

 

Pnömatik Hangi Alanlarda Kullanılır?

40 yıllık tecrübeye sahip Uzay Makina’da, her endüstriyel alanda kullanılmakta olan Pnömatik sistemlere ulaşabilirsiniz. Aşağıda bu  sistemlerin yoğun kullanıldığı belirli örnekler verilmiştir.

  • Otomasyon sistemleri ve elektronik sanayinde
  • Robotik Uygulamarda
  • Gıda, kimya, ilaç ve maden sanayinde
  • Boya, sprey ve vernik sanayide
  • Takım tezgâhları ve el aletlerinde
  • Tekstil sanayinde

Yorum (1)

  1. Volkan Eylül 20, 2018 at 12:43 am Cevapla

    Gayet güzel bir anlatım olmuş. Sade ve bilgilendirici. Sıkılmadan okudum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar

Uzay Makina Pnömatik ve Hidrolik Sistemleri

Uzay Makina Pnömatik ve Hidrolik Uzay Makina Pnömatik Uzay Makina Pnömatik sistemlerin elektrikli ve hidrolik sistemlere

Aignep Türkiye

Aignep Türkiye Aignep Türkiye hizmet alanları nelerdir? Aignep Türkiye , İtalyan merkezli Aignep şirketi tarafından onaylı

Aignep Fittings

Aignep Fittings Aignep Fittings, Aignep markasına ait ürün skalası içinde yer alan amiral ürünlerden biridir.

Pnömatik Nedir?

Pnömatik Nedir?  Pnömatik Elemanlar Pnömatik Nedir, Gaz basıncı ile çalışan, hareket eden makine demektir. İlk buhar

Valf Nedir? Valfler Ne işe yarar?

Valf Nedir? Ne işe yarar? Valf Nedir ? Pnömatik Valfler pnömatik gazın geçip geçmemesine izin veren