+(212) 221 59 01
+(212) 221 59 01
uzaymakina
info@uzaymakina.com.tr
 

Blog Post

Pnömatik Piston Nedir?

Pnömatik piston, basınçlı hava enerjisinin kontrolünü sağlayarak doğrusal itme veya çekme hareketine dönüştürmeye yarayan elemanlardır. Pnömatik enerjiyi mekanik enerjiye dönüştüren pistonlar; ön ve arka kapak, silindir borusu, piston kolu ve sızdırmazlık gibi parçaların birleşiminden oluşmaktadır. Silindirin çalışabilmesi için gerekli olan iki şey; pistonu ileri ve geriye hareket etmesini sağlayan kuvvet ve hava tahliyesidir.

            

Pnömatik pistonlar, endüstriyel üretimde sıkıştırma, baskı uygulama, kaldırma ya da lineer hareket gerektiren yerlerde sıkça kullanılmaktadır. Pres uygulamalarından ilaç sektörüne, demir-çelik üretiminden tıbbi bilimlere kadar birçok alanda bu sistemler önemli rol oynamaktadır

PNÖMATİK PİSTONUN KISIMLARI NELERDİR?

Silindir (Piston) Borusu

            Pistonun gövdesi diyebileceğimiz bu kısım çinko kaplı alüminyum ve alüminyum alaşımlarından yapılır. Üretim yapılan ortama göre pistonun hammaddesi değişebilmektedir. Asitli ortamlar veya kimyasal buharların yoğun olduğu sanayi ortamlarında gövdesi paslanmaz çelik, pirinç, bronz veya plastik gibi maddelerden de yapılabilmektedir. Borunun iç kısımlarında akışkan maddenin geçişini zorlanmadan yapabilmesi ve geçiş sırasında herhangi bir sızdırmazlık durumunun oluşmaması için sürekli temiz ve hasarsız olmasına dikkat edilmelidir.

Piston

            Basıncın etkisiyle hareket halinde olan kısımdır. Silindir borusu içinde düzgün hareket edebilmesini, hemen üzerinde barındırdığı yataklama elemanına borçludur. Çelik, plastik veya hafif alaşımlardan üretilen piston, olası dış etkilere karşı güvenli çalışabilmesi için sert kromla kaplanır ve yuvarlanma işlemiyle parlaklığı verilir.

Piston Kolu

            Hareketi silindir dışına verme görevini üstlenen piston kolu, c45 çelikten üretilir. Yuvarlanma işlemiyle parlaklığı verilirken olası dış etkilere karşı güvenli çalışabilmesi için sert kromla kaplanır.

Sızdırmazlık Elemanları (Keçeler)

            Pnömatik pistonun daha etkili ve doğru çalışabilmesi için çevresel ortamdaki toz ve kirlerden korunması gerekir. Bu yüzden koruma işlemini yerine getirerek pistonun hasar görmesini engellemek için 3 çeşit keçe bulunur. Bunlar; piston keçesi, boğaz keçesi ve toz keçeleridir.

Boğaz keçesi, silindir içindeki basınçlı havanın silindirin dışına sızıntı yapmasını engellemek amacıyla kullanılır.

Toz Keçesi, piston üzerinde biriken toz ve kir gibi maddelerin silindir içine sızmasını önlemek amacıyla kullanılır.

Piston Keçeleri, pistonun iki tarafı arasındaki hava geçişini önlerken, iki tarafta da maksimum basınç farkının oluşmasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts

Uzay Makina Pnömatik ve Hidrolik Sistemleri

Uzay Makina Pnömatik ve Hidrolik Uzay Makina Pnömatik Uzay Makina Pnömatik sistemlerin elektrikli ve hidrolik sistemlere

Aignep Türkiye

Aignep Türkiye Aignep Türkiye hizmet alanları nelerdir? Aignep Türkiye , İtalyan merkezli Aignep şirketi tarafından onaylı

Aignep Fittings

Aignep Fittings Aignep Fittings, Aignep markasına ait ürün skalası içinde yer alan amiral ürünlerden biridir.

Pnömatik Nedir?

Pnömatik Nedir?  Pnömatik Elemanlar Pnömatik Nedir, Gaz basıncı ile çalışan, hareket eden makine demektir. İlk buhar

Valf Nedir? Valfler Ne işe yarar?

Valf Nedir? Ne işe yarar? Valf Nedir ? Pnömatik Valfler pnömatik gazın geçip geçmemesine izin veren