+(212) 221 59 01
+(212) 221 59 01
uzaymakina
info@uzaymakina.com.tr
 

Blog Post

Pnömatik Rakor nedir? Ne işe yarar?

RakorPnömatik Rakor Nedir ve Ne İşe Yarar?

Pnömatik Rakor Nedir? Pnömatik, sıkıştırılmış hava gücü ile çalışan silindir, motor ve valflerden oluşan sistemlerin endüstriyel uygulamalarını kapsamaktadır. Bu makine veya sistemler, çalışabilmesi için gerekli olan havayı boru şebekesi ile kompresörden temin etmektedir. Boru şebekesinin bağlantı noktalarında görev alan iş elemanlarına ise “pnömatik rakor” denmektedir. Pnömatik Rakorlar çoğu zaman bir pasodan hortuma bağlanabileceği gibi hortumdan hortuma da bağlanabilmektedir.

Neden Pnömatik Rakor?

Pnömatik RakorlarPnömatik sistemlerin, boru şebekesindeki bağlantı türleri arasında önceden kaynak dikişi çok fazla tercih edilirken, son zamanlarda pnömatik rakorlara olan ilgi artmıştır. Bunun sebebi, kaynak dikişi ile bağlantı yapılan sistemlerde, kısa zamanda kaynak kısmında cüruf oluşması ve zamanla paslanmaya yüz tutmasıdır. Bu süreç zamanla boru şebekesinin değişmesine sebep olurken, maliyeti de çok daha fazla arttırmaktadır. Boru bağlantılarında boruların güvenli, temiz ve kolay sökülüp takılabilir olması önem arz ettiğinden “pnömatik” rakorlar son zamanlarda ilgiyi üzerine çekmektedir.

Öte yandan, pnömatik rakorların, boru ile bağlantı kurulan kısmında yuvalar bulunmaktadır. Yüksük boruya takıldıktan sonra bu yuvalara oturtulur ve somun ileri doğru gittikçe içinde kalan yüksüğü de ileri hareket ettirecek ve borunun ısınmasını sağlayacaktır. Bu ısınmayla borunun bir uzvu haline gelen yüksük, boru ile rakor arasındaki bağlantının kopmasını engelleyecek ve sızdırmaz bir bağlantı sağlanmış olacaktır.

Pnömatik Rakor Çeşitleri Nelerdir?

Pnömatik RakorlarFarklı basınç değerlerine göre kullanılan birçok pnömatik rakor bulunmakla birlikte, çeneli ve sıkmalı olarak da ikiye ayrılmaktadır. Pnömatik rakorlar aynı zamanda kullanım yerlerine, üretildikleri hammaddeye, maksimum değerlerine ve ölçülerine göre değişmektedir.

Ayrıca daha pratik ve esnek olduklarından, ana hatlarda olmazsa bile ara hatlarda boru yerine hortum tercih edilmektedir. Bunların da rakorları otomatik geçme ve somun sıkmalı olarak satışa arz edilmiştir.

Pnömatik devre elemanları alanında Türkiye’nin lokomotifi olmaya devam eden Uzay Makina, bu değişime ayak uydurmaktadır ve bugün ülkenin ilk akla gelen tedarikçisi olmaya devam etmektedir. Sektördeki ihtiyaçlara 40 yıldır cevap vermektedir. Sitemiz aracılığı ile pnömatik çeşitlerine, teknik bilgilerine ve özelliklerine ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts

Uzay Makina Pnömatik ve Hidrolik Sistemleri

Uzay Makina Pnömatik ve Hidrolik Uzay Makina Pnömatik Uzay Makina Pnömatik sistemlerin elektrikli ve hidrolik sistemlere

Aignep Türkiye

Aignep Türkiye Aignep Türkiye hizmet alanları nelerdir? Aignep Türkiye , İtalyan merkezli Aignep şirketi tarafından onaylı

Aignep Fittings

Aignep Fittings Aignep Fittings, Aignep markasına ait ürün skalası içinde yer alan amiral ürünlerden biridir.

Pnömatik Nedir?

Pnömatik Nedir?  Pnömatik Elemanlar Pnömatik Nedir, Gaz basıncı ile çalışan, hareket eden makine demektir. İlk buhar

Valf Nedir? Valfler Ne işe yarar?

Valf Nedir? Ne işe yarar? Valf Nedir ? Pnömatik Valfler pnömatik gazın geçip geçmemesine izin veren