+(212) 221 59 01
+(212) 221 59 01
uzaymakina
info@uzaymakina.com.tr
 

Blog Post

Pnömatik Silindir

Pnömatik Silindir, basınçlı hava enerjisinin kontrolünü sağlayarak doğrusal itme veya çekme hareketine dönüştürmeye yarayan elemanlardır. Pnömatik enerjiyi mekanik enerjiye dönüştüren bu silindirler, ön ve arka kapak, silindir borusu, piston kolu ve sızdırmazlık gibi parçaların birleşiminden oluşmaktadır. Pnömatik Silindirin çalışabilmesi için gerekli olan iki şey; pistonu ileri ve geriye hareket etmesini sağlayan kuvvet ve hava tahliyesidir.

Pnömatik Silindir - Uzay MakinaSon dönemlerde pnömatik hareket ve kontrol sistemlerinin kullanımının yaygınlaştığı görülmektedir. Pnömatik Silindir elektrikli veya hidrolik sistemlere göre daha düşük basınçta çalışabilmekte, bunun sonucunda daha fazla tasarruf sağlayarak maliyetleri düşürmektedir. Diğer yandan kullanışlı ve kolay olan bu sistemler diğer hareket elemanları ile birleşime olanak sağlarken, modern kontrol sistemleri ile de entegre olabilmektedir.

Pnömatik Silindir - Uzay MakinaPnömatik silindir, endüstriyel üretimde sıkıştırma, baskı uygulama, kaldırma ya da lineer hareket gerektiren yerlerde sıkça kullanılmaktadır. Pres uygulamalarından ilaç sektörüne, demir-çelik üretiminden tıbbi bilimlere kadar birçok alanda bu sistemler önemli rol oynamaktadır.

Pnömatik Silindir - Uzay MakinaPNÖMATİK SİLİNDİR ÇEŞİTLERİ

 Tek Etkili Pnömatik Silindir

Tek etkili bir pnömatik silindirde basınçlı hava, bir doğrultuda kuvvet oluşturmaktadır. Hava girişini ve çıkışını sağlamak için tek bir delikleri mevcuttur. Bu yüzden tek yönlü çalışma elde edilir. Piston kolunun geri dönüşü ise bir yay veya herhangi bir dış kuvvetle sağlanır.

Çift Etkili Pnömatik Silindir

Çift etkili pnömatik silindir, basınçlı hava çift yönde kuvvet uygulayarak, piston kolunu iki yönde hareket ettirmektedir. Silindir üzerinde iki adet giriş çıkış deliği bulunmaktadır. Silindir pistonunun geri dönüş alanı daha küçük olmasından dolayı kuvvet dönüş yönünde azalmaktadır.

X Seri ISO 15552 Manyetik Yastıklı Silindirler

X serisi silindirler ISO 15552 standartlarına uygun olarak üretilmektedir. Bu silindirleri diğerlerinden ayıran en belirgin özellik dayanıklılıktır. Özel Yapıları sayesinde kabul edilebilir yüklere ve akış verimine ihtiyaca maksimum cevap verirler.

X serisi silindirler standart olarak ayarlanabilir yastıklamalı ve poliüretan contalı üretilmektedir. Gerektiğinde FKM contalı olarak da teslim edilebilir. İşlevsellik olarak çift etkili yastıklamalı manyetik, tek etkili manyetik, Çift milli yastıklamalı manyetik, tandem (ikili) manyetik olarak ayrılır. Çalışma akışkanı filtrelenmiş yağlı veya filtrelenmiş yağsız havadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts

Uzay Makina Pnömatik ve Hidrolik Sistemleri

Uzay Makina Pnömatik ve Hidrolik Uzay Makina Pnömatik Uzay Makina Pnömatik sistemlerin elektrikli ve hidrolik sistemlere

Aignep Türkiye

Aignep Türkiye Aignep Türkiye hizmet alanları nelerdir? Aignep Türkiye , İtalyan merkezli Aignep şirketi tarafından onaylı

Aignep Fittings

Aignep Fittings Aignep Fittings, Aignep markasına ait ürün skalası içinde yer alan amiral ürünlerden biridir.

Pnömatik Nedir?

Pnömatik Nedir?  Pnömatik Elemanlar Pnömatik Nedir, Gaz basıncı ile çalışan, hareket eden makine demektir. İlk buhar

Valf Nedir? Valfler Ne işe yarar?

Valf Nedir? Ne işe yarar? Valf Nedir ? Pnömatik Valfler pnömatik gazın geçip geçmemesine izin veren