+(212) 221 59 01
+(212) 221 59 01
uzaymakina
info@uzaymakina.com.tr
 

Blog Post

Selenoid Valf Nedir?

Selenoid Valf, Selenoid Vana yada Elektromekanik Vana nedir? Ne işe yarar? Hangi bölümlerden oluşur? Nerelerde kullanılır? Kaça ayrılır? Gibi soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Elektrik enerjisi ile çalışan su, hava, buhar, gaz gibi çeşitli akışkan maddelerin geçişlerini kontrol etmek amacıyla kullanılan elektromanyetiğe,“selenoid valf” adı verilir. Kullanım alanlarına göre yakıt selenoid valfi, buhar selenoid valfi veya genel selenoid valf olarak çeşitleri bulunmaktadır. Bir selenoid valf; bobin, kovan, gövde ve sızdırmazlık oring olmak üzere 4 ana parçadan oluşmaktadır.

Selenoid Valf Çalışma Prensibi

SELENOİD VALF ÇALIŞMA PRENSİBİ

Valfin içerisinde bulunan pistonun hareket edebilmesi için bobine elektriksel güç verilir. Elektrik akımı bobin içerisinde hareket ettiğinde piston elektromıknatıs halini alır ve bobinin kullanım durumuna göre pistonu hareket ettirir.Böylece giriş kanalı akışkan maddeyi çıkış doğrultusunda itmeye başlar. Sinyal kesildiğinde ise vana eski durumuna dönerek akışkan maddenin geçişini engeller.

Selenoid Valflerde akışkan maddenin giriş ve çıkış yönleri eleman gövdesi üzerinde bir ok işareti ile gösterilmektedir. Bağlantı yapılırken bu ok işaretinin dikkate alınması gerekir. Aksi takdirde ters yönde hareket eden akışkan maddenin basıncı diyafram üzerinde bulunan yay kuvvetini zorlayarak vananın açılmasına sebep olabilir.

2/2 ve 3/2 SELENOİD VALF ÇEŞİTLERİ

Selenoid Valfler çalışma prensibi olarak ikiye ayrılmaktadır. Pilot Etkili Selenoid Valfler’de akışkanın hareket edebilmesi diyafram ile sağlanır. Direk Etkili Selenoid Valfler’de ise diyafram bulunmaz. Bu yüzden akışkanın hareket edebilmesi çekirdek üzerindeki sızdırmazlık elemanı devrededir. Bu tip selenoid valfler, küçük kapasitede işleyen yapıdaki sistemler için uygundur.

Bunun dışında 5/2 (beş yol iki pozisyon) ve 5/3 (beş yol üç pozisyon) tek uyarı veya çift uyarılı selenoid valfler de mevcuttur.

SELENOİD VALFLER NERELERDE KULLANILIR?

Gündelik ve endüstriyel birçok alanda aktif olan selenoid valfler; soğutma uygulamaları, gaz kazanları, diş hekimliği, su arıtma sistemleri, bahçe sulama sistemleri, merkezi ısıtma sistemleri, hava ile çalışan tekstil makinaları, diğer makine ile komprosörler ve gündelik hayatta kullandığımız çamaşır ve bulaşık makinesi gibi birçok ev aletinde de kullanılmaktadır.

Selenoid Valf seçilirken, kullanma amacından hatların bağlantı ölçüsüne, akışkan maddenin basınç gücünden sıcaklığa kadar birçok faktöre dikkat edilmesi gerekmektedir. Uzun ömürlü ve sorunsuz bir şekilde çalışması için, özelliklerine karar verme aşamasından bağlantı noktasına kadar tüm süreçlerde, “Uzay Makina” 40 yılı aşkın tecrübesiyle çözüm ortağınız olmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts

Uzay Makina Pnömatik ve Hidrolik Sistemleri

Uzay Makina Pnömatik ve Hidrolik Uzay Makina Pnömatik Uzay Makina Pnömatik sistemlerin elektrikli ve hidrolik sistemlere

Aignep Türkiye

Aignep Türkiye Aignep Türkiye hizmet alanları nelerdir? Aignep Türkiye , İtalyan merkezli Aignep şirketi tarafından onaylı

Aignep Fittings

Aignep Fittings Aignep Fittings, Aignep markasına ait ürün skalası içinde yer alan amiral ürünlerden biridir.

Pnömatik Nedir?

Pnömatik Nedir?  Pnömatik Elemanlar Pnömatik Nedir, Gaz basıncı ile çalışan, hareket eden makine demektir. İlk buhar

Valf Nedir? Valfler Ne işe yarar?

Valf Nedir? Ne işe yarar? Valf Nedir ? Pnömatik Valfler pnömatik gazın geçip geçmemesine izin veren