+(212) 221 59 01
+(212) 221 59 01
uzaymakina
info@uzaymakina.com.tr
 

Blog Post

Vakum Pedi Nedir

İş parçası ile taşıma sistemi arasındaki teması sağlayan aktif elemanlara Vakum Pedi bir diğer adıyla Vantuz denmektedir. Vakum Pedler, bir robot üzerindeki iş parçasını tutmak, taşımak veya bir noktadan başka bir noktaya götürmek için kullanılır. Vantuzlar, tutma kuvveti, ortam basıncı ile vantuz içindeki basınç arasındaki farka orantılı olarak artar. Vakum Pedi ile yapılacak taşıma işlemi sırasında dikkat edilmesi gereken bazı önemli kriterler vardır. Taşınacak malzemenin yüzeyin özellikleri çok iyi bilinmelidir. Çünkü bu kriterlere uygun olan vakum pedi belirlenir. Taşınacak malzemenin sıcaklık, malzeme tipi gibi fiziksel özelliklerine uygun olan vakum pedi tercih edilir. Taşınacak malzemenin ağırlığına göre vakum pedi çapı ve vakum pedi sayısı belirlenir. Vakum pedlerinin kullanıldığı taşıma maksatlı olarak üretilen vakum seviyesi yaklaşık -60kPa civarında olmalıdır. Fakat Vakum seviyesinin yani basınç seviyesinin yüksek olması kaldırma kuvvetini arttırmasına rağmen vakum pedinin hızlı ve fazla yıpranmasına neden olur. Vakum pedleri kendi içinde türlerine göre ayrılır.

Vakum Pedi Türleri

Düz Vantuzlar: Düz ve hafif bombeli yüzeye sahip parçaların taşınması için kullanılır. Düz vantuzlar, fiziksel formu nedeniyle hızlı bir şekilde vakum oluşturur ve bu sebeple iş parçasını kısa sürede tutabilir ve taşıma işlemi sırasında nesnenin hızlı hareketinin meydana getirdiği kuvvetlere dayanabilir. Düz Vantuzlar, genellikle sac levha plakalar, kartonlar, cam plakalar, hafif formlu plastik parçalar ve dikey kaldırma gibi alanlarla kullanılır.

Körüklü Vantuzlar: Düz vantuzlardan farklı olarak körüklü vantuzlar, farklı iş parçası yüksekliklerini telafi etmek ve düzensiz yüzeylere sahip parçaları veya hassas taşıma işleminin olduğu uygulamalarda tercih edilir. Gövde panalleri, hortumlar, kartonlar gibi formlu veya düzensiz iş parçalarının taşınmasında kullanılır. Ayrıca elektronik parçaları, enjeksiyon kalıplı plastik parçalar gibi görsel iş parçalarının taşınması ve ambalajlanmış veya şrink sargılı ürünler gibi rijid olmayan veya esnek iş parçalarının taşınmasında yine körüklü vantuzlar tercih edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts

Uzay Makina Pnömatik ve Hidrolik Sistemleri

Uzay Makina Pnömatik ve Hidrolik Uzay Makina Pnömatik Uzay Makina Pnömatik sistemlerin elektrikli ve hidrolik sistemlere

Aignep Türkiye

Aignep Türkiye Aignep Türkiye hizmet alanları nelerdir? Aignep Türkiye , İtalyan merkezli Aignep şirketi tarafından onaylı

Aignep Fittings

Aignep Fittings Aignep Fittings, Aignep markasına ait ürün skalası içinde yer alan amiral ürünlerden biridir.

Pnömatik Nedir?

Pnömatik Nedir?  Pnömatik Elemanlar Pnömatik Nedir, Gaz basıncı ile çalışan, hareket eden makine demektir. İlk buhar

Valf Nedir? Valfler Ne işe yarar?

Valf Nedir? Ne işe yarar? Valf Nedir ? Pnömatik Valfler pnömatik gazın geçip geçmemesine izin veren