+(212) 221 59 01
+(212) 221 59 01
uzaymakina
info@uzaymakina.com.tr
 

Blog Post

Yılların Tecrübesi ve İlk Günkü Heyecanın Sentezi: Uzay Makina

Yılların Tecrübesi ve İlk Günki Heyecanın Sentezi: Uzay Makina

Bizlere firmanızı tanıtabilir misiniz?

1978 yılında ELBE kardeşler tarafından kurulmuştur. Şu an Aignep, Bonesi, HTP soket ve sensörlerin, Beta bobinler, FG Line solenoidlerin, Cy-Pag kalem silindirlerin, Fimet manometrelerin, Chiavette silindir bağlantılarının, Nostrali emniyet ve cek valflerinin, DPC şartlandırıcıların, S.A.S. ve ZEC hortumların Türkiye distribütörü olmasının yanı sıra WAIRCOM, MpM  Elettrotec’ten de ithalat yapmaktadır. Elbe seviye şalterleri ve ara ölçü AIGNEP silindirlerin de imalatını yapmakta olup Pnömatik konusunda Türkiye pazarında söz sahibi bir kuruluştur.

AKDER kurucu üyelerinden biridir. Derneğin kuruluş aşamasında etkin rol oynamış ve birinci dönem yönetim kurulu başkanlığı yapmıştır.

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz? Ürünleriniz hangi alanlarda kullanılıyor?

Tazyikli havanın var olduğu her sektörde biz de varız. Pnömatik kullanmayan hemen hemen hiçbir sektör yok gibi. Yine de aklımıza ilk gelenleri sayalım: Otomotiv, tekstil, gıda, inşaat, otomasyon, matbaa makineleri, deri sanayii, konfeksyon, plastik doğrama makineleri vb.yillarin-tecrubesi

Uzay Makina’ nın uzmanlık alanları nereler? Sunduğunuz çözümler neler?

Pnömatik devre elemanları valfler ve silindirler konusunda fevkalade yüksek stoklarla çalışıyor olup  bu denli geniş ürün yelpazesinde çalışmamıza rağmen yüksek miktarları dahi tek seferde hızlı şekilde karşılayabiliyor olmamız göze batan başlıca niteliklerimizden sadece bir tanesidir.

Pleytli valf isteyen müşterilerimiz için montajını tarafımızdan yapılması ve 1/1 test edilerek sevk edilmesi onlara büyük zaman ve işgücü kazandırmaktadır.

Teknolojinin bize sunduğu elektronik olanaklardan azami derecede yararlanmamıza rağmen yüz yüze ziyaretlerimiz olmazsa olmazlarımız arasındadır. Böylece muhataplarımıza sunduğumuz çözüm vadelerini kısaltmakta veproblemin kendisi ile zaman kaybetmektense problemin olmaması sağlanmaktadır.

Pazarın durumunu nasıl görüyorsunuz?

Jeopolitik gerginlikler tabii olarak bizim ihracatımızı negatif yönde etkilemekte… Ancak iç pazarda özellikle de dış satım yapan dostlarımız her geçen gün daha da gelişmekte ve yenileri de her geçen gün portföyümüze eklenmekte… Bu kadar senelik deneyimsel birikimimiz bize kötümser olmamayı bunu yerine şartlara çok çabuk ayak uydurmayı öğretti.

Sizce sektörde yapılan yanlışlar ve doğrular nelerdir? Daha iyiye gitmesi için neler yapılabilir?

Fiyat kırarak ve bunun içinde kaliteden ödün vererek rekabet yapanların sürekliliği olamaz veya Doğu malını Batı malı imiş gibi pazarlayanların da…

Bunun çözümü olabilir mi?

Doğru eğitilebilmesi kişinin arzu ve kapasitesine bağlı. Sizin elinizde 150 Litre olsa bile 1.5 Litre su alma kapasitesi olan bir şişeye ancak 1.5 Litre likit koyabilirsiniz. Fazlasını koymaya kalksanız bile heba olur.

Dediğimiz gibi kişi eğer alçak gönüllükle eksiklerini kabul eder de başarılı duayenlerini taklit ederse başarıya ulaşılabilir…

2015 hedefleriniz nelerdir?

Bizde hedefler asla bitmez. İki  kardeş her ne kadar da yaşça ilerliyorsak ta ilk günkü heyecanımızı asla yitirmedik. Esas bizi heyecanlandıran ise bizden sonraki kuşağı da yetiştirebilmiş olmamız. Bayrağı bizden devir almaya hazırlar zaten kademe kademe hazmederek te bunu yapıyorlar.

Ar-Ge çalışmaları kapsamında yepyeni bir ürün imal ettik: Göstergeli Seviye Sensörü 127mm.

Konusun en iyileri tarafından tasarlanmış Web sayfamızın da yenilenmiş olarak tüm dostlarımızın beğenisine sunulacak veya bu dergi yayınlandığında belki de hayata geçmiş olacak.

Gerek ithal gerekse de imal ürün gamımıza yenileri de eklenecek v.b.

Eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Dünya olayları o denli süratli değişkenlik gösteriyor ki neyin ne olacağını bilme konusunda öngörülenler çoğunlukla boşa çıkıyor.

Bu sebeplerden dolayı temkinli olmayı hikmetlilik olacağı kanaatindeyiz. Öz kaynak yapısının güçlü olması gerektiğini düşünüyoruz. Aynı zamanda özellikle üretici firmaların tedarikçilerinde seçici olmaları lazım:  Tedarikçisi istikrarlı mı yani kaç senedir pazarın içinde? Bu seneler zarfında gerekli büyümeyi gösterebilmiş mi? Kriz zamanları müşterilerini mağdur mu etmiş yoksa teslimatlar da en ufak bir sıkıntı dahi yaşatmamış mı? Sözünde duruyor mu  yoksa aşırı esnek mi? Sipariş geçildikten sonra takip edilme gereği duyuluyor mu ya yoksa tam temin tarihinde mal stoklarına mı girmiş? Ekip olarak mı çalışma becerileri var mı?  Gibi…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts

Uzay Makina Zec Hortumları

Uzay Makina Zec Hortumları Uzay Makina  Zec hortumları Uzay Makina Zec, 1961 yılından bu yana alçak, orta,